زمین شناسی
 
 
زمین شناسی
 

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 1:51  توسط صلاح یار ویسی  | 
ایسنا: زلزله بزرگ روز جمعه ژاپن كه منجر به وقوع يك سونامي عظيم هم شد نه تنها جزيره اصلي ژاپن را به ميزان 2.4 متر جابجا كرده بلكه به گفته دانشمندان، كره زمين را هم روي محور خود حركت داده است.

كنت هودنوت،‌ يك متخصص ژئوفيزيك در سازمان زمين‌شناسي آمريكا اظهار كرد: در حال حاضر ما مي‌دانيم كه يك ايستگاه سامانه موقعيت‌ياب جهاني (GPS) به ميزان 2.4 متر جابه‌جا شده و نقشه‌اي ديگر از سازمان اطلاعات فضازمين ژاپن نشان‌دهنده يك انتقال در يك ناحيه بزرگ متناسب با همان ميزان تغيير در جرم زمين است.

گراف نشان دهنده لحظه وقوع زلزله

گزارش‌هاي موسسه ملي ژئوفيزيك و آتنشفشان‌شناسي در ايتاليا برآورد كرده كه زلزه 8.9 ريشتري زمين را به ميزان 10 سانتي‌متر در مدار خود جابجا كرده است
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 1:26  توسط صلاح یار ویسی  | 
مهر: بررسیهای موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان شناسی ایتالیا (Ingv) نشان می دهد که زمین لرزه ژاپن پنجمین زلزله پرقدرت دنیا از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق بوده است.

این موسسه تحقیقاتی در طبقه بندی به بررسی این 5 زلزله پرقدرت پرداخته و در ادامه، زلزله هایی را که بیشترین قربانی را در طول تاریخ برجای گذاشته اند معرفی کرده است.

قویترین زمین لرزه های دنیا از زمان اختراع لرزه نگارهای دقیق

1- قویترین زلزله تاریخ از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق در 22 می 1960 در شیلی به بزرگای 9.5 درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و 655 کشته، 3 هزار مجروح و 2 میلیون آواره برجای گذاشت.

براساس گزارش کورییره دلا سرا، سونامی که این زلزله تولید کرد در هاوایی 61 قربانی گرفت. در آن زمان هنوز سیستمهای هشدار وجود نداشتند و هنوز کسی نمی دانست که دریا لرزه می تواند از سراسر اقیانوس عبور کند. این سونامی در ژاپن 138 نفر و در فیلیپین 32 کشته برجای گذاشت.

2- دومین زمین لرزه شدیدی که تاکنون ثبت شده است در 28 مارس 1964 در آلاسکا اتفاق افتاد. کانون زمین لرزه در منطقه "پرنس ویلیام ساوند" به بزرگای 9.2 ریشتر بود. 113 نفر در اثر سونامی و 15 نفر در اثر زلزله جان باختند. در نزدیکی جزیره "مونتاگو"، زمین 13 تا 15 متر از جا برخاست. در خلیج "والدز"، موج دریا لرزه به ارتفاع 67 متر رسید و 15 نفر در سواحل کالیفرنیا و اورگان کشته شدند و در کوبا و پرتوریکو نیز امواج بلند غیرعادی مشاهده شد.

3- زلزله 26 ژانویه 2004 دو دقیقه پیش از ساعت 8 بامداد به وقت محلی زلزله ای به شدت 9.1 ریشتر سوماترا را لرزاند. منطقه شمال غربی این جزیره کاملا ویران شد. سونامی حاصل از این زلزله تا به تایلند، سواحل سریلانکا، هند و سومالی نیز رسید و در مجموع 230 هزار نفر کشته برجای گذاشت. هرچند برخی آمارها حکایت از 300 هزار قربانی دارند.

4- زلزله 4 نوامبر 1952 در ساحل جنوب شرقی جزیره روسی "کامتچاکا" زلزله ای به شدت 9 درجه ریشتر رخ داد. هیچ خبری از تعداد قربانیان این زلزله منتشر نشده است اما در هاوایی سونامی حاصل از آن موجی به بزرگی 3 متر ایجاد کرد.

5- زلزله 11 مارس 2011 در ژاپن به بزرگی 8.9 ریشتر

طبقه بندی شدیدترین زلزله ها بر اساس تعداد قربانیان از ابتدای تاریخ

1- بیش از 800 هزار نفر قربانی در زلزله 8 ریشتری 23 ژانویه 1556 در شانژی چین

2- بین 250 تا 700 هزار نفر قربانی در زلزله 7.5 درجه ریشتر در "تانگشان" چین در 28 جولای 1976

3- زلزله 22 می 1960 در شیلی به بزرگای 9.5 درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و 655 کشته برجای گذاشت.

4- 250 هزار کشته در زلزله "آنتیکیا" در نزدیکی ترکیه 21 می 528 که احتمالا 8 ریشتر بوده است.

5- زلزله 16 دسامبر 1920 در "گانسو" چین با بزرگای احتمالا 7.8 ریشتر 235 هزار کشته برجای گذاشت.

6- در زلزله همراه با سونامی سوماترا در 26 دسامبر 2004 تعداد 230 هزار کشته ثبت شد.

7- زلزله 7 ریشتری 12 ژانویه 2010 در "پورتو پرنس" هائیتی سبب مرگ 223 هزار کشته شد.
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 1:25  توسط صلاح یار ویسی  | 
 
 
زمين لرزه ها اغلب با يک سرى نشانه ها پيش از رويداد همراهند که اصطلاحا به آنها پيش نشانگر هاى زمين لرزه گفته مى شود. از آنجايى که پيش بينى زمين لرزه از آرزوهاى ديرين بشر بوده است مطالعات در زمينه شناخت و کاربرد پيش نشانگر هاى زمين لرزه از زمان هاى دور ( بيش از يکصد سال) مورد توجه بوده است.
نخستين پيش بينى موفق زمين لرزه بوسيله پژوهشگران چينى و در سال ۱۹۷۵ بود. آنها موفق شدند زمين لرزه اى با بزرگي ۳/۷  در  ۴ فوريه آن سال را چند ساعت پيش از رويداد پيش بينى و شهر را تخليه نمايند. اما در حدود يکسال و نيم بعد در ۲۸ جولاى ۱۹۷۶زمين لرزه ى پيش بينى نشده ى بزرگترى (به بزرگي ۶/۷ ) درچين رويداد که جان حدود ۲۵۰۰۰۰  نفر را گرفت. پس از ان تلاشهاى زيادى در جهت پيش بينى زمين لرزه انجام شده است و لى تاکنون هنوز روش مطمئن و قابل قبولى براى پيش بينى زمين لرزه وجود ندارد. از سوى ديگر پيشرفت هاى سالهاى اخير اين اميد را بوجود آورده است که شايد در آينده نه چندان دور بتوان بکمک فهم بهتر اين پيش نشانگر ها به دانش پيش بينى زمين لرزه دست يافت.
 
از مهمترين پيش نشانگر هاى زمين لرزه مى توان به موارد زير اشاره نمود:
 
۱-    تغيير شکل پوسته ناشى از انباشته شدن تنش پيرامون گسله ها
۲-    تغيير در ويژگى هاى فيزيکى و شيميايى آب هاى زير زمينى و چشمه ها
۳-    تغيير در مقاومت الکتريکى زمين پيرامون گسله ها
۴-    تغيير در ويژگى هاى جاذبه ثقل زمين
۵-    تغيير در سرعت امواج لرزه اى
۶-    رويداد پيش لرزه ها
۷-    ايجاد ابر هاى يونيزه
۸-    افزايش گاز رادو ن
۹-    رفتار غير عادى حيوانات
۱۰-   تغيير در ميدان مغناطيسى زمين    
 
 گروه لرزه زمين ساخت سازمان زمین شناسی کشوراز حدود ۱۵ سال پيش شبکه هاى ژيودتيک محلى به منظور مطالعه تغيير شکل پوسته پيرامون چند گسله ى اصلى را ايجاد نموده است و بطور مرتب داده هاى آن را مورد بررسى قرار مى دهد. بررسى اب چشمه ها نيز در چند سال اخير بوسيله کار شناسان گروه زمين شناسى مهندسى سازمان در دست انجام است.
  با توجه به گسترش شهر ها و افزايش اهميت پيش بينى، گروه لرزه زمين ساخت سازمان زمین شناسی اخيرا توسعه  مطالعه پيش نشانگر ها ى زمين لرزه را مورد توجه قرار داده است. ما معتقديم اگرچه هنوز پيش بينى زمين لرزه امکان پذير نيست اما در آينده، آن هنگام که بشر به دانش پيش بينى زمين لرزه دست يابد، ملتهايى موفق تر خواهند بود که داده کافى دراز مدت در اين ارتباط داشته باشند. افزون بر آن بوسيله توسعه پژوهش اين امکان وجود دارد که به شيوه ها ى نوين براى پيش بينى زمين لرزه دست يافت.
 
يکى از پيش نشانگر هايى که اخيرا در گروه لرزه زمين ساخت سازمان مورد مطالعه قرار گرفته است تغييرات ميدان الکترو مغناطيسى پيرامون گسله ها است . بدين منظور دستگاه ثبت تغييرات الکترو مغناطيس ويژه اى طراحى و ساخته شده است که در تيرماه 84 در بلنديهاى توچال شمال تهران و در چاه ژرفى که به همين منظور حفارى شده بود نصب گرديد. دومين ايستگاه نيز در منطقه حصارک در شمال تهران در دست احداث است.
 
 |+| نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 20:51  توسط صلاح یار ویسی  | 

محققان دانشگاه رایس با ابداع دستگاهی جدید موفق به ثبت شواهدی مبنی بر فعالیتهای پنهانی زیر زمینی شدند که قادر به پیشگویی زلزله قبل از وقوع آن خواهند بود.محققان معتقدند موفق به شناسایی علائم پنهانی زیر زمینی و جنبنده ای شده اند که می تواند در شناسایی زلزله های قریب الوقوع موثر باشد.ردیابی و تفسیر این تغییرات می تواند در پیشگویی زمین لرزه ها تاثیر چشمگیری داشته باشد اما در عین حال ردیابی این علایم به سختی ممکن خواهد بود زیرا محققان تاکنون به درک کاملی از زنجیره پیچیده حوادثی که منجر به تسریع زلزله می شود، دست نیافته اند.محققان دانشگاه رایس در هیوستون برای رفع این مشکل روشی را برای تعیین در حال وقوع بودن یک زمین لرزه ابداع کرده اند. آنها با استفاده از اندازه گیری سرعت امواج لرزشی در اعماق گسل موفق به ردیابی تغییرات در گسل سان آندراس در کالیفرنیا شده و دریافتند که قبل از وقوع زلزله از سرعت حرکت این امواج کاسته می شود.این گروه دستگاهی را به منظور ارسال و دریافت امواج لرزه ای تا عمق یک کیلومتری زمین ابداع کرده و با استفاده از آن اثبات کردند که سرعت امواج لرزه ای در میان گسل متناسب با سطح فشار متغیر است.آنها با استفاده از این دستگاه امواج لرزه ای را در دو حفره همجوار وارد گسل سن آندراس کرده و مسیر حرکت آن را برای دو ماه تحت نظر گرفتند.بر اساس مشاهدات، سرعت این امواج با دگرگونی های فشار هوایی که آنها را در بر گرفته و گسل را تحت فشار قرار می دهد در ارتباط مستقیم است به این معنی که هرچه فشار هوا بیشتر باشد، زمان حرکت امواج نیز در میان گسل کاهش خواهد یافت.پس از گذشت چند هفته از آغاز این آزمایش دانشمندان مشاهده کردند که از سرعت حرکت امواج کاسته شده و بعد از گذشت 10 ساعت زمین لرزه ای با 3 درجه دامنه لرزشی محوطه اطراف را لرزاند.به گفته محققان ایجاد تغییر ناگهانی در سرعت امواج لرزه ای می تواند با خصوصیات شکستگی و فشار شکست های گسل در ارتباط مستقیم باشد.بر اساس گزارش زی نیوز، محققان بر این باورند با اینکه تکمیل این شیوه نیازمند تحقیقات بیشتر خواهد بود با این حال می تواند پایه گذار سیستمی موثر در پیشگویی زمین لرزه های قریب الوقوع و جلوگیری از به بار آمدن خسارتهای جبران ناپذیر باشد.                                                                      برگرفته شده از سایت سازمان زمین شناسی                                                             

 |+| نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان 1387ساعت 14:32  توسط صلاح یار ویسی  | 
 
  بالا